Nagyobb volumenű kiadások esetében, de főképp ingatlan vásárlásakor az egyik legnagyobb dilemmát annak eldöntése okozza, vajon a megtakarítás, vagy a hitelfelvétel a bölcsebb döntés hosszú távon.
Ezt a kérdést tudniillik nagyon sok tényező befolyásolja, ráadásul ezek közt akad olyan is, amire előzetesen talán nem is gondolnánk. Elsősorban persze azt kell vizsgálnunk, a szóban forgó költség mekkora tételt jelent, van-e egyáltalán racionális esélye annak, hogy belátható időn belül befektetéseinkből, illetve bevételeinkből finanszírozzuk azt. Emellett számolnunk kell a hosszú távú hatásokkal is. A későbbiekben komoly gondot okozhat, ha például a törlesztőrészletek miatt nem tudjuk megalapozni időskori anyagi biztonságunkat. Ezt megelőzendő tanácsos valamilyen kötött célú eszközt alkalmaznunk, lehetőség szerint olyant, amivel biztosan kalkulálhatunk. Ez az egyik legnagyobb előnye a nyugdíjbiztosítás kötésnek. Merthogy ez a forma független a korhatár emelkedésétől, ráadásul a futamidő alatt végig egy biztonsági hálót is nyújt, ami megvédi szeretteinket az anyagi nehézségektől, ha velünk esetleg történik valami.
Amit minden megtakarítás esetében szem előtt kell tartani
A szakértők egyöntetűen azon az állásponton vannak, hogy pénzügyeink tudatos kezelésének legfőbb lépése a megfelelő befektetések eszközlése. Minél korábban tudatosítjuk ezt magunkban, annál könnyebb dolgunk lesz a későbbiekben, még olyan nagyobb beruházásoknál is, mint amilyen a saját ingatlan megvásárlása. Kardinális azonban, hogy portfóliónkat alapos megfontolással építsük fel. Ennek során ügyelni kell a különböző eszközök futamidejére, az elérhető hozamok mértékére és a hozzáférhetőségre is. Utóbbi jelentőségét sokan alábecsülik, ám ha hirtelen kell mozgatható tőke, akkor egyáltalán nem mindegy, ez milyen következményekkel, büntetésekkel jár, illetve lehetséges-e egyáltalán. Az egyik legfontosabb tényező azonban kétségkívül a rizikó mértéke. Ennek megfelelően a független pénzügyi szakértők az úgynevezett kockázati piramis alkalmazását javasolják. A módszer lényege, hogy a megtakarítás első körben a biztonsági tartalék felépítését takarja, ezt követik az alacsony kockázatú eszközök, állampapírok, céges kötvények, majd jöhetnek a növekedési eszközök, ingatlanalapok, ETF-ek. Egy megfelelően diverzifikált portfólióval minimálisra csökkenthető a rizikóból adódó problémák száma és már pár év alatt komoly megtakarítás érhető el.
Egyes esetekben a hitelfelvétel az optimális döntés
Könnyedén előfordulhat azonban olyan helyzet, amikor az árak gyorsabban emelkednek, mint ahogy megtakarításaink gyarapodnak. Tipikusan ilyen az ingatlanvásárlás esete, hiszen a piacon ugrásszerű drágulás tapasztalható már évek óta. Ilyenkor a hitelfelvétel jelentheti a leghatékonyabb megoldást. Természetesen nagyon körültekintően kell eljárnunk a kölcsön kiválasztásánál, hiszen már néhány százaléknyi kamateltérés is több százezer, vagy akár több millió forint különbséget jelenthet visszafizetéskor, az egyéb kondíciókról nem is beszélve. Ugyancsak érdemes a speciális ajánlatokat is alaposan átnézni. A fogyasztóbarát lakáshitel lehetőségét is érdemes megfontolni. Ezekre a gyors és átlátható ügyintézés jellemző, összehasonlításuk pedig rendkívül egyszerűen megvalósítható, akár külső segítség igénybevétele nélkül is. Ugyanakkor akár emellett, vagy épp egy más típusú hitel felvétele mellett is határozunk, mindenképpen érdemes kikérni egy független pénzügyi tanácsadó útmutatását is. Így elkerülhetjük a leggyakoribb buktatókat és biztosak lehetünk benne, hogy a legoptimálisabb megoldás mellett tesszük le végül a voksunkat.