A konyha otthonunk egyik központi helyisége, ami nemcsak az étkezéseknek, hanem a családi beszélgetéseknek, a baráti találkozóknak is helyet ad. Ha sok időt töltünk itt, természetesen szeretnék egy kellemes és meghitt helyiséget kialakítani, azt hihetnénk azonban, hogy egy szívmelengető konyha létrehozásához óriási beruházásokra van szükség. Ez tévedés, hiszen olykor néhány egyszerű lépéssel is elérhetjük céljainkat: lássuk, hogyan!
1. Válasszunk meleg, természetes színeket
Egy helyiség hangulatát alapvetően meghatározzák az ott használt színek. A meleg árnyalatok, mint a bézs, a krémszín vagy terrakotta, de a halvány púder is azonnal barátságosabbá teszik a teret, így ha lehetőségünk van egy kicsit nagyobb változtatásra is, érdemes a festést a falakkal kezdeni, ez ugyanis a legnagyobb, látható felület a konyhában. Egy jó minőségű kerámia festék segítségével tartós eredményt érhetünk el, de ami ennél is fontosabb, hogy a mosható falról egyszerűen eltávolíthatjuk a főzés során odakerült foltokat, szennyeződéseket.
Fontos, hogy a választott falszín harmonizáljon a konyhabútorral, az azonban egyáltalán nem elvárás, hogy egyező árnyalatot válasszunk: egy élénkebb színű szekrénysor mellett jól mutatnak a visszafogott, semleges színek, a fehér konyhabútor mellé viszont választhatunk egy erősebb, sötét árnyalatot is.
A második lehetőségünk a bútorok átalakítása: ehhez csak az kell, hogy a konyhaszekrény ajtajait fessük le egy, az ízlésünknek megfelelő színre, melyhez szintén segítséget nyújthat a kerámia festék, melynek köszönhetően a kávéfoltok eltávolítása sem fog problémát okozni. Ha ilyen munkába nem szeretnénk belekezdeni, a helyiség hangulatát feldobhatjuk azzal is, ha a konyhai textíliákat – konyharuhákat, függönyöket és szőnyegeket – cseréljük le: itt választhatunk merészebb színeket, például bordót vagy sötétzöldet, melyek illeszkednek a konyha falának és szekrényeinek stílusához.
2. Csempésszük be a természetet
Semmi nem sugároz olyan melegséget és harmóniát, mint a természetes anyagok: egy szépen megmunkált fa vágódeszka, néhány rattan tárolókosár vagy egy valódi fából készült polcrendszer bármilyen teret képes feldobni, de jó ötlet lehet néhány kerámiából készült fűszertartó, üveg tárolóedény beszerzése is. Természetesen a konyhából sem maradhatnak el a növények: a virágok mellett telepíthetünk ide illatos fűszernövényeket, így rozmaringot, bazsalikomot vagy kakukkfüvet is, melyek nem csak látványelemként funkcionálnak, hiszen folyamatosan ellátnak minket friss alapanyagokkal is.
3. Gondoskodjunk hangulatvilágításról
A konyhában elengedhetetlen a tökéletes megvilágítás. A főzés során elsősorban nem a kellemes hangulat a fontos, hanem az, hogy minden mozzanatot jól lássunk, így ehhez érdemesebb erős, hideg fényű égőket választani. A vacsorához és a családi beszélgetésekhez viszont már meleg, meghitt világításra lesz szükség, melyet elérhetünk egy, az asztal fölé szerelt függőlámpa, valamint természetesen néhány mécses és gyertya segítségével is.
4. Tegyük személyessé
A konyhánk – és az egész lakásunk – attól lesz igazán egyedi és a szívünkhöz közel álló, ha a saját stílusunk, személyiségünk és az emlékeink is helyet kapnak benne. Ehhez elég néhány apró, személyes tárgy, és máris olyan különleges hangulatot hoztunk létre, mellyel máshol biztosan nem találkozunk. Néhány családi, esetleg a barátokkal készült fotó, a gyerekek rajzai, a külföldi nyaralásról hazahozott emlékek, az ajándékba kapott bögrék vagy a nagymamától örökölt családi receptkönyv mind meleg hangulatot sugároz, és bármikor rájuk nézünk, a szép emlékek jutnak majd az eszünkbe.
5. Tartsuk rendben
Ahhoz, hogy igazán jól érezzük magunkat egy helyiségben, nagyon fontos annak rendezettsége. Figyeljünk arra, hogy ne halmozódjon fel a mosatlan edény; főzés után azonnal takarítsuk le a pultokat, tegyük a helyére a fűszereket és az elmosogatott tányérokat, konyhai kiegészítőket. Ha így teszünk, nyugodt szívvel és jó hangulatban ülhetünk le a vacsorához, ezt követően pedig nem kell a rendrakás miatt aggódnunk, és az este további részét már a családunk körében tölthetjük.