Bár alapvetően az egészségmegőrzés szó hallatán mindenki a testi épségre gondol, azért a lelki/mentális vonalról sem szabad elfeledkezni. Persze ép testben ép lélek lakozik, de közben azt sem érdemes elfelejteni, hogy az egészség és kiváltképp a szépség belülről fakad. Ahhoz, hogy minél teljesebbek legyünk lelkileg, az olvasás elengedhetetlenül fontos, hiszen számos jótékony hatást tulajdonítanak neki – nem véletlenül és nem érdemtelenül.
Ugyanakkor azt is ki kell emelni, hogy a legtöbb ember gyermekkorban válik olvasóvá, méghozzá úgy, hogy a szülei megszerettetik vele a könyveket. Az is előfordul, hogy valaki felnőttkorában fedezi fel magának ezeket a kincseket. De mégis, ha gyermekünk születik, nem árt arra sem felkészülni, hogy hogyan és miként fogjuk őt bevezetni a könyvek csodás világába.
Nem lehet elég korán kezdeni!
Sokszor gondban vannak a szülők, hogy egészen pontosan mikor is kezdjenek el olvasni a gyermeknek, és legfőképp, mi legyen az olvasmány: az Oxford Corner Könyvesbolt gyermekkönyvei között bőséggel találhat mindenki olvasnivalót a legkisebbek számára.
Míg az első néhány hétben a fekete-fehér kontrasztos könyvek dominálnak, pár hónapos kortól már előkerülhetnek a leporellók, a mondókáskönyvek, és persze ahogy haladunk előre az időben, úgy nőhet az oldalak száma is. A magyar gyermekirodalom számtalan klasszikussal kényeztet minket, de célszerű beemelni az otthoni kánonba néhány külföldi örök darabot is!
Mindig legyen elérhető közelségben könyv a gyermek számára, továbbá alakítsunk ki rutint is: adjunk teret a meseolvasós perceknek a délután folyamán, az esti alvási szeánsz utolsó előtti eleme pedig legyen egy könyv. Aki ebben nő fel, annak természetes lesz, hogy felnőttként is olvasni szeretne.
Mutassunk példát!
Persze balgaság volna azt gondolni, hogy ennyivel meg is ússzuk, hiszen a gyermekek leginkább abból tanulnak, amit látnak. Éppen ezért a részünkről is lényeges, hogy rendszeresen könyvet vegyünk a kezünkbe. Ha a gyermek azt látja, hogy a szülője olvas, sokkal hajlandóbb lesz ő maga is arra, hogy leemeljen akár egy böngészőt a polcról, és elnézegesse.
Ezzel a cselekedettel, szokással nemcsak olvasót fogunk nevelni a gyermekünkből, de mi magunk is jól járunk, hiszen már akár napi 7 perc versolvasás is jótékony hatást gyakorol a szívre. Ha pedig kerítünk napi fél órát az olvasásra, akkor sokkal empatikusabbak, tájékozottabbak, nyugodtabbak leszünk.
Olvasás mint közös program? Azt meg hogyan?
Ahogy cikkünk elején írtuk, a lelkünk gondozása igen meghatározó feladat. Ezt megtehetjük olvasással is, de lehet a könyvek szeretete egy olyan kapcsolódási pont is, ahol más emberekkel tartalmasan időt tudunk tölteni.
Menjünk el a gyermekünkkel könyvesboltba, vásároljunk könyveket online az Oxford Corner Könyvesbolt webáruházában, járjunk el kedvenc íróink könyvbemutatóira, iratkozzunk be a helyi könyvtárba. Bóklásszunk antikváriumokban, csatlakozzunk akár egy könyvklubba, olvassunk együtt, és vitassuk meg a könyvélményeinket közösen!