A bőr egészsége szempontjából nem mindegy, hogy milyen gyakran tusolunk, és az sem, hogy mivel történik a bőrápolás, valamint hogy hány fokos a víz. A cikkben alaposan utánajárunk a témának.
Bőrprobléma, például ekcéma esetén még fokozottabban kell figyelni ezen a téren. Ekcémás tünetek jelentkezésekor a Belvárosi Orvosi Centrum bőrgyógyászatát érdemes felkeresni, akik tudnak segíteni a tünetek enyhítésében.
Mi a legjobb a bőrnek?
A tisztálkodás rendkívül fontos, de nem mindegy, hogy milyen gyakran kerül sor zuhanyzásra. Érdemes a tusolást előnyben részesíteni a fürdéssel szemben, ugyanis az előbbi old le kevesebb zsírt a bőrről. Naponta egyszer javasolt zuhanyozni, a két alkalom sokak számára már nem jó ötlet, hiszen nem mindenkinek a bőre képes kompenzálni.
Fontos, hogy hajat sem célszerű naponta mosni, ugyanis ez nem tesz jót sem a hajnak, sem pedig a fejbőrnek. A nemi szerv, a hónalj és a lágyékhajlat megtisztítására minden nap szükség van, de a tusolás akár egy-egy napra is kimaradhat, nem okoz problémát.
Azonban amennyiben huzamosabb ideig nem kerül sor tisztálkodásra, akkor a zsírban elkezd a természetes módon lehámló bőr felgyülemleni, és képződik egy réteg, amely lerakódik a bőrön. Ráadásul így a pórusok is eltömődhetnek, amely bőrproblémákhoz vezethet.
Ápolás és vízhőmérséklet
Egy átlagos vagy enyhén száraz bőrtípussal rendelkező embernél a testápoló használatát helyettesíteni lehet a napi egy olajos tusfürdős zuhanyzással. Középsúlyos ekcéma esetén viszont használni kell a szokásos testápolót, extrém száraz bőrnél pedig kétszer is érdemes hidratálni az olajos tusfürdős zuhanyzás mellett.
A víz hőmérsékletét tekintve fontos hangsúlyozni, hogy 40-45 fok az, amit maximum elvisel a bőr kényelmesen, de ideálisnak a 40 fok tekinthető. Természetesen 18-20 fokos vízzel is lehet zuhanyozni, amennyiben jólesik. Egy dologra kell figyelni, hogy nem szabad túlzásokba esni ezen a téren sem.
A túlzásba vitt zuhanyzásnak is lehetnek kellemetlen hatásai. Például ekcémás betegek esetében kifejezetten káros a fürdés, az áztatás. Esetükben kizárólag rövid tusolás engedélyezett a tünetek fellángolásakor.
A termékek kiválasztása
Természetesen a tusolás során használt termékek is nagymértékben befolyásolják a bőr egészségét. Érdemes olyan változatok mellett dönteni, amelyek gyengédek a bőrhöz, és nem tartalmaznak irritáló anyagokat, valamint segítenek megőrizni a bőr nedvességtartalmát.
Elmondható tehát, hogy a tusolás gyakorisága nagy hatással van a bőr egészségére. A túl gyakori és a túl ritka zuhanyzás is bőrproblémákat okozhat. Az optimális gyakoriság megtalálása érdekében feltétlenül figyelembe kell venni az egyéni bőrtípust, az életmódot és az aktivitási szintet. Mindemellett oda kell figyelni a megfelelő termékek használatára és a hidratálásra. Tudatossággal meg lehet őrizni a bőr egészségét és szépségét.