A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az oka a szuboptimális étrend lehet?

A 2-es típusú cukorbetegség (T2D) világszerte hatalmas problémát jelent, egyik vezető meghatározója a megbetegedéseknek és a halálozásoknak. Gazdasági és társadalmi következményei jelentősek.

40 év alatt csaknem az ötszörösére emelkedett a T2D-s betegek száma

A cukorbetegség kialakulása, megelőzése, kezelési lehetősége a LifestylePro Academy vegán életmód és táplálkozási tanácsadó képzésén is gyakran felmerülő téma. Nem véletlenül, hiszen hatalmas terheket ró mind az egyénekre, mind a családokra, de a nemzetekre és az egészségügyi rendszerekre is.

Megdöbbentő a statisztika: nyolcból egy halálesetet ez okoz, nagymértékben megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek, a veseelégtelenség, a zsírmáj betegség, a vakság és a rákos megbetegedések kockázatát. Ha nem kezelik megfelelő hatékonysággal, akkor növekedni fog az előfordulási gyakorisága, és megtizedelheti a népességet.

Étrendi kockázatok a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában

A T2D előfordulására számos étrendi tényező etiológiai hatása erősen bizonyított, de az egyes táplálkozási tényezők abszolút és relatív hozzájárulása az előfordulási gyakoriságához továbbra sem tisztázott. A korábbi elemzések ugyanis csak az elszigetelt étrendi tényezőkre vagy egyes országokra vagy világrégiókra összpontosítottak. 

Egy, a cukorbetegséget globálisan értékelő elemzés eredményei szerint azonban a diabéteszes halálozások 24,7%-áért és a diabéteszes fogyatékossággal korrigált életévek 34,9%-áért az étrendi kockázatok tehetőek felelőssé. Ez az elemzés a globális táplálkozásra vonatkozó becsléseket használta, és az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) élelmiszer-fogyasztási adatait használta.

Ez a kockázatértékelési modell 184 országban a felnőttek körében becsülte meg 1990 és 2018 között 11 táplálkozási tényező hatásának tulajdonítható T2D előfordulását. 

Becslések és következtetések

Kiderült, hogy:

  • 2018-ban ezen étrendi tényezők szuboptimális bevitele miatt 14,1 millió T2D eset fordult elő 
  • A legnagyobb T2D-terhelést a teljes kiőrlésű gabonafélék elégtelen bevitele, a finomított rizs és búza túlzott bevitele és a feldolgozott hús túlzott fogyasztása okozta. 
  • A legmagasabb arányos terhelés Közép- és Kelet-Európában, Közép-Ázsiában, valamint Latin-Amerikában és a Karib-térségben volt, míg a legalacsonyabb arányos terhelés Dél-Ázsiában volt tapasztalható.

Főként az olyan népesebb országok voltak érintettek, mint Lengyelország és Oroszország. Itt magas ugyanis a túlzott vörös hús, a feldolgozott hús és a burgonya magasabb bevitele. A „hús és burgonya” konyhai gyakorlata, valamint az ehhez az étkezési mintához tartozó kardiometabolikus egészségügyi kockázat nagy. 

Becslések szerint tízből hét új T2D esetet 11 táplálkozási tényező szuboptimális bevitelének lehet tulajdonítani. Ez a megállapítás megmutatja a változtatás irányát is: az étrend minőségének javítását, amivel csökkenteni lehet a T2D globális előfordulási arányát.

Hasonló cikkek

Comments

KÖVESS MINKET!

1,127FansLike

Kategóriák

Népszerű

Tommy jeans és Tommy Hilfiger: Mi a különbség?

A divat világában számtalan márkával és alkategóriával találkozhatunk, amelyek gyakran összezavarhatnak minket, a vásárlókat. Egyik ilyen név, ami gyakran előkerül, a Tommy Hilfiger. De...

A minimalista életmód: miért választják egyre többen az egyszerűséget?

A minimalista életmód az elmúlt években egyre népszerűbbé vált, és egyre többen döntenek úgy, hogy kevesebb tárggyal és egyszerűbb életvitellel teremtenek helyet a számukra...

Vibe jelentése a modern társadalomban

A közösségi média és a gyorsan változó popkultúra világában rendszeresen találkozunk új szavakkal és kifejezésekkel, amelyek idővel a mindennapi beszéd részévé válnak. Az egyik...

Tüszős mandulagyulladás: Meddig fertőz és hogyan kezelhető?

A tüszős mandulagyulladás (follicular tonsillitis) gyakori betegség, amely gyakran fájdalmas tüneteket okoz. A betegséget leggyakrabban vírusok vagy baktériumok okozzák, és általában az immunrendszer erőteljes...

Ajánló