Sokan szeretnék tudni a kérdésre a pontos választ, nem véletlenül. Ahhoz ugyanis, hogy a környezetünk minél szebb legyen, nagyban hozzájárulhatnak ezek a világítástechnikai eszközök is.
A LED szalag az elmúlt évek egyik közkedvelt fényforrása lett
A LEDLámpaház.hu-nál is kapható LED szalag nagyon sokoldalúan és kreatívan felhasználható termék, amely igen nagy választékban kapható. Pontosan ennek a széles kínálatnak köszönhetően mégis sokaknak okoz gondot a termék kiválasztása. Az alábbi cikkben a LED szalagok főbb jellemzőit ismerhetitek meg, ami jelentősen megkönnyítheti a vásárlást.
Mi az a LED szalag?
A LED szalag, vagy LED csík egy olyan nyomtatott áramkörű nyáklap, aminek a felületére SMD LED-eket szereltek. Ennek sokféle változata létezik, hiszen nagyon eltérő lehet a nyáklap és a LED chipek típusa egyaránt. Ezek közül talán a legnépszerűbb chiptípusok a 2835, 3528 és 5050 kódú chipek.
A chipek eltérő méretűek és más felépítésűek, de még számos más tényező is befolyásolja a LED szalag típusát, ilyen például a nyáklap szélessége, az 1 méterre jutó chipek száma, a LED-ek színe, a fényerőssége vagy akár a LED szalag IP védelme.
A LED szalag feszültsége és teljesítménye
A LED szalagok általában 12V vagy 24V egyenáramú feszültségről működnek. Üzembe helyezésükhöz emiatt kell LED tápegységet venni. Lényeges, hogy minden esetben a megfelelő feszültségű (12V vagy 24V) tápegységet válasszuk ki, mert annak mindenképpen egyeznie kell a LED szalag feszültségével. Méterenként határozzuk meg a szalag teljesítményét, vagyis hogy 1 méter szalagnak mekkora a teljesítménye, ami 4,8 W-tól 35 W-ig is terjedhet.
A teljesítmény mellett az is fontos szempont, hogy a LED szalagon 1 méteren hány darab LED chip lett elhelyezve. A leggyakoribb típusok méterenként 60 vagy 120 LED-et tartalmaznak. Minél sűrűbben helyezkednek el a LED chipek egymás mellett, annál homogénebb fényt tudnak biztosítani, vagyis annál kevésbé látszanak a külön-külön a világító pontok.
A LED szalag színe és színhőmérséklete
Mint általában minden egyes LED-es fényforrás esetében, így a LED szalagnál is meghatározó jellemzőnek számít a LED színe és színhőmérséklete. A fehér színű esetében 3 színhőmérséklet különböztethető meg: meleg fehér, a természetes fehér és a hideg fehér. A színes, vezérelhető LED szalag neve: RGB, ami tartalmaz egy piros, egy zöld és egy kék LED chipet modulonként. Vezérléskor ebből a három színből lehet kikeverni az összes többi színt.
A védettség kérdésköre
A többi világítástechnikai eszközhöz hasonló módon a LED szalagok esetében is lényeges paraméter, hogy milyen mértékű védettséggel rendelkezik por és víz ellen. Például az IP20-as kóddal ellátott LED szalagok sem por, sem pára vagy víz ellen nem rendelkeznek védettséggel – így csak beltéren, pára- és vízmentes környezetben használhatóak.
Viszont az IP65-ös LED szalagok teljes mértékig védettek por ellen, illetve kisnyomású vízsugár ellen, ennélfogva ezek kültéri használatra is tökéletesen alkalmasak.
Válassz te is az igényeid szerint!